A szokásos leírást is mellékelem, de a buborékok elkészítéséhez itt is adok egy kis segítséget.
Először is a színváltásról:
Ahhoz, hogy a több szín is jól mutasson egymás mellett, érdemes ügyelni a színváltásra. Ez úgy történik, hogy az aktuális szem befejezésekor, amikor áthúzzuk a fonalat az egészen, akkor már az új szín fonalát húzzuk át. Így az utolsó szemünk még az előző színű fonalból készül, de az új szemhez már a horgolótűn van az új szín. Íme:
Ez a technika bármilyen pálcánál, és majd a bogyónál is. Sőt, az új sor színváltásánál is jól jön. A képen éppen egy hamispálcával fejezem be a kört, de a hamispálcához a fonalat már az új színnel húzom át, és ezzel kezdem az új kört.
A bogyók/buborékok elkészítése:
A bogyó elnevezés talán találó, de nem biztos, hogy elterjedt. Jan Eaton ezt az öltéskombinációt buboréknak hívja. Tulajdonképpen arról van szó, hogy egy szembe 3 egyráhajtásos pálcát horgolunk össze, és mivel előtte-utána rövidpálcák vannak, így ez a 3 pálca jól kitüremkedik a horgolt anyagból. De mutatom, vigyázat, nem minden fázis van lefotózva.
Nyisd meg a képet egy új ablakban, és máris jobban látod! |
- Először színt váltunk, ezen a képen az eddigi kék fonalról feketére váltok, tehát az utolsó rövidpálcán már a fekete fonalat húzom át.
- (2. és 3. fotó) Készítek egy egyráhajtásos pálcát, de csak az első áthúzást csinálom meg, és a hurkot a horgolótűn hagyom, így már 2 hurkom van.
- 4. fotó: ugyanígy csinálok még 2 egyráhajtásos pálcát, amiket csak félig készítek el, és a hurkaikat rajtahagyom a horgolótűn. Összesen 4 hurkom van. (1 az előző rövidpálca befejezett hurka, és a 3 egyráhajtásos pálcám, ami félbe van hagyva.)
- (5. és 6. fotó) Befejezem a buborékot/bogyót: de mivel kék színnel fogok tovább menni, egyben színváltást is csinálok, fogom a kék fonalat, és az összes hurkon áthúzva lezárom az egyráhajtásos pálcákat. Kész van a buborékom/bogyóm, és újra a kék fonal van a tűn.
- (7. fotó) Ha tovább horgolom a rövidpálcákat, máris jól láthatóan kitüremkedik a bogyónk.
És még néhány szó a sorok lezárásáról és új sor kezdéséről:
A rövidpálcák esetében könnyen elhajlik a körünk lezáró varrata, ha nem fejezzük be a kört időben. Az az utolsó szem, amikor még látni egy lukat a kör kezdő láncszeme előtt. Ekkor kell a hamispálcát beleölteni a kezdő lsz-be, majd 1 lsz magasítást csinálni (ez már az új kör). Az első rövidpálcát pedig nem ugyanoda, hanem a következő szembe kell ölteni. Így szép egyenes lesz a varrunk. Érdemes egy pár kör próbát csinálni, amíg szaporítunk, amúgy sem feltűnő, ha kicsit elcsúszik a varrat.
Na, és akkor a kész sapka - a leírását itt olvashatjátok.
Bogyós sapka - minta: saját, fonal: Barka/Felhő |
3 megjegyzés:
Nagyon tetszik, nálam kedvenc. Eltettem magamnak, köszönöm a leírásod!
Szia Kedora, most jutott időm és fonalam a sapka elkészítéséhez. Kérdésem az lenne, hogy minden egyes buborék után eldolgozod a hátoldalon a fonalat vagy a soron végigvezeted és csak a sor végén dolgozod el?
Tök jó :-) Köszönöm szépen!
Megjegyzés küldése