2012. február 28., kedd

Sima, csavart és fordított

Nemrég mutattam egy kötött kesztyűt (azóta sikerült jobb képet készíteni róla, úgyhogy ki is cseréltem), és a megjegyzésekben elkezdtünk beszélni arról, hogyan is kötöm a sima szemeket. Mint kiderült, csavart sima szemeket kötök, vagyis a kötőtű mögötti végénél szúrom be a tűt és kötöm le a szemet. Hogy rosszul tanultam, vagy csak rosszul idéztem fel évek múltán, hogyan is kell kötni, nem tudom, de tény, már régóta így csinálom. Ennek a megfelelően a fordított szemeket is egy kicsit másképpen emelem le, hogy kényelmes legyen. Tavaly mindez kiderült, amikor nagynénémet (aki nagyon ügyesen köt) láttam kötni, de nem derült ki számomra akkor, hogy van-e ennek egyáltalán jelentősége.

A bejegyzések végül szöget ütöttek a fejemben, és hétvégén egy kicsit próbálgattam magam. Ahogy elkezdtem szabályosan a kötőtű elülső feléről lekötni a szemeket, a fordított szemeknél is értelmét nyerte nagynéném kis csavarintása, aminek hatására a szemek majd úgy állnak, hogy könnyű legyen a sima szemeket is lekötni. Nehéz ezt jól elmagyarázni, pláne, hogy én is csak most tanulom, de a fordított szemet eddig egyszerűen csak áthurkoltam, most viszont először az átdugott tű és a kötni kívánt szem közé vezetem a szálat, és a tűre kvázi rácsavarom, azt úgy húzom át, így jól állnak a szemek a másik oldalon is... Próbáltam egy jó videót keresni mindehhez, és nocsak, találtam egy egész sorozatot, ami pont erről szól. Más is átment a kötéstanulás eme fázisain...
http://kototu.hu/segithetek/koettanfolyam/16-sima-koetes

Ami számomra érdekes volt, hogy van, aki ránézésre egy fotóról meg tudja mondani a különbséget a 2 féle kötésmód között. Most, hogy foglalkoztam vele, én is, de vajon később is? Ahogy utánaolvastam, az egésznek akkor van jelentősége, ha mintás dolgokat kötünk, főleg külföldi leírásokból.

És akkor néhány kép. Ti látjátok a különbséget?
 A hosszabb mű, a korábban kötött sál, 2 sima 1 fordított mintával (az első képen a fonákjáról) csavart sima szemekkel, és egyszerűen áthúzott fordítottal, baloldalon pedig a sima sima szemes változat. Kevésbé domborodik ki.
 Ugyanezek elölről.
A sál egy kicsit közelebbről.
Reméltem, hogy az új módszerrel majd egyáltalán nem fog pöndörödni a sálam, hiszen ezért is kötöttem már előszörre is passzémintával, de ez nem jött be. Vajon mindenképpen pöndörödni kéne? Vagy van még trükk?

Felmerült még egy kérdés: ugyanúgy néznek-e ki a szemek ha körbe kötök, vagy ha egyenes darabon? Számomra nem látható a különbség, de az avatott szemek hátha többet látnak:
(Sapkaméretezésben nem vagyok túl jó, kétszer is vissza kellett bontanom, végül már nem volt idegem harmadszor is nekiállni, inkább a passzéjánál felszedtem a szemeket, és hozzákötöttem még. :) Így legalább fel lehet hajtani, ha úgy tetszik.)

2012. február 27., hétfő

Minden napra egy blokk - 6.



Nekem eddig ez a kedvenc, nektek melyik tetszik?

2012. február 26., vasárnap

2012. február 25., szombat

2012. február 24., péntek

Minden napra egy blokk - 3.

A régi új helyünkön folytatódik a horgolt blokk sorozat.



Fonal: Basics 100% pamut
Minta: 200 horgolt blokk

2012. február 23., csütörtök

Tél végi hajrá

Már lassan tavaszodik, mindenki örömére, de még hátra volt életem első kesztyűje, amit el kellet készítenem. Ez még csak egy kezdemény az igazi kesztyűkhöz képest, hiszen ujjatlan. De valahol ezt is el kell kezdeni, nem igaz?
 fonal: barka/szerpentin, minta: saját


A "férfi szívet is megmelengető" szetthez már csak az alul megbújó sapka hiányzik. :)

2012. február 22., szerda

Farsang sapka

A korábban mutatott szerpentin nyakmelegítőhöz készült sapka mellé /helyett készült még egy sapka a lányomnak, ami bohókásabb, csajosabb és kedvencebb...

 fonal: barka/szerpentin minta: saját

2012. február 21., kedd

Terítős csendélet

Így néz ki a terítő egy kis szobahangulatban Évi kérésére :)


2012. február 4., szombat

Minden napra egy blokk -2.

A négyzeteket még blokkolás előtt fotóztam le, így ez még kissé kajla.

2012. február 2., csütörtök

Minden napra egy blokk - 1.


Vastagabb pamutfonalból elkezdtem színes négyzeteket gyártani. Most a hosszabb projektekhez se időm, se kedvem nincsen. Ezek a blokkok pedig egy este alatt készen vannak (egy hosszúra nyúlt félévi értekezlet alatt több is elkészülhetne…de ez természetesen szigorúan tilos!!!).
Ilyen négyzeteket már Tünde is gyártott korábban vékonyabb fonalból és egészen más színekből. Azokból végül egy jópofa sál kerekedett ki, én még nem tudom mi lesz belőlük. Amikor a munkahelyemen megmutattam a lányoknak, több ötlet is lehangzott: táska, takaró, falvédő. Ti mit varázsolnátok belőle?
Fonal: Basics, 100% pamut
Tű: 4,5-ös
Minta: 200 horgolt blokk c. könyvből.